Fashion Revolution Nädal 20-26.04
Ei tea miks on see maailmas nii, et ikka on vaja katastroofi, et inimesed hakkaksid pisut rohkem mõtestatult eksisteerima, lisaks enda hüvedele taaskord ka kaasvõitlejat märkama ning oma tegemisi ja otsuseid kriitilisemalt nägema. Autopiloodilt maha astumiseks on alati vaja valu, raputust, kannatust. Me ei räägi praegu viirusest COVID-19.
24. aprillil 2013 kukkus kokku Bangladešis Rana Plaza tootmishoone. 2500 inimest sai vigastada ning 1138 inimest suri. See on senini suuruselt neljas tööstuskatastroof maailmas.
Sellest traagilisest vahejuhtumist ajendatuna sündis Fashion Revolution. Ellu kutsutud noorte aktivistide poolt Ühendkuningriikidest, on Fashion Revolution tänaseks kujunenud üleilmseks liikumiseks, mis juhib tähelepanu rõivatööstuse telgitagustele. Liikumine soovib tõsta inimeste teadlikkust sellest, et nende kergekäeliselt ostetud riidehilpude taga võib olla teise inimolendi saatus, rasked töötingimused, kehv palk ning alaväärne elu. Liikumine juhib tähelepanu asjaolule, et ehk ei ole mõtet toita oma tarbimisharjumustega kõige odavama rõiva tootmise mahtu. Olgem ise inimesed ning soovigem ka teistele inimlikke, ning eelkõige elementaarse turvatundega elu ja töötamise tingimusi.
Oled kunagi mõtisklenud, milline on see naine, kes õmbles sinu teksadele nööbi või t-särgile kaeluse? On tal piisavalt süüa, puhas kodu ning lapsed turvaliselt hoitud. On tal üldse koht, mida saab nimetada koduks? Võimalik, et mitte. Küsi endalt mõnikord: Kes minu riided tegi? Ja küsi seda ka firmalt, kust sa oma riided ostsid. Fashion Revolution liikumine ongi loonud kulutulena leviva hüüdlause “Who Made My Clothes”, mida imelise sotsiaalmeedia vahendusel saab täna igaüks küsida oma rõivad tootnud/müünud firmalt. Sügav kummardus Fashion Revolution liikumisele, et nad ergutavad inimesi hoolima, mõtlema, teadlikumalt tarbima, ehk vähem, aga kvaliteetsemat elustandardit pakkuvat toodet tarbima!
Soovitame kindlasti vaadata meie kodumaise globaalse moerevolutsionääri Reet Ausi karmilt silmaringi laiendavat filmi “Moest väljas”
2019 ja 2020 aastal toodetud TUUBid on valminud nende BonBon Lingerie super tarkade ja tublide naiste valvsa pilgu ja töökate käte all.
Tiiu Roosma and Kadri Vahe kandmas rõivaid kõrgete eetiliste standarditega kodumaise Reval Denim Guild’i masinate alt ja teise ringi rõivapoest (mis on ka suurepärane võimalus globaalse ökoloogilise jalajälje vähendamiseks).
On mitmeid mooduseid Fashion Revolution heast hullusest osa võtmiskes. Loe lisa otse allikast: TAKE ACTION
Anja õmblemas TUUBi retuuse. 2017, Tallinn.
Veel põnevat lugemist inglise keelt kõnelevale huvilisele:
http://www.ecooutfitters.co.uk/blog/whomadeyourclothes/
https://www.fashionrevolution.org/blog/